Lakás adásvételi szerződés buktatói

Lakás adásvételi szerződés buktatói

Lakás adásvételi szerződés

Lakás adásvételi szerződés 2024-ben


Lakásvásárláskor a megtekintést követően, ha úgy dönt, szeretné megvásárolni az ingatlant, érdemes odafigyelni pár fontos dologra:

Legelőször is arra kell figyelni, hogy mind a vevő, mind pedig az eladó rendelkezzen érvényes lakcímmel. Ha esetleg ez hiányzik, az meghiúsíthatja az adásvételi szerződés megkötését. Ennek megelőzése érdekében kérjük, hogy keresse fel ügyfélszolgálati irodánkat, mert lakcím szolgáltatásunk keretein belül állandó lakcímet tudunk biztosítani Önnek.

A második fontos dolog, hogy az ingatlanban van-e bejegyezve haszonélvező. Az ingatlan megvásárlásával a haszonélvezeti jog nem szűnik meg. Erről az adásvételi szerződésben vagy külön dokumentumon lehet lemondani, így vásárlás előtt érdemes alaposan átnézni a tulajdoni lapot. Amennyiben van haszonélvezője az ingatlannak hivatalosan az új tulajdonos nem költözhet be. Az ingatlant határozott vagy határozatlan ideig harmadik fél használhatja, bérbe adhatja.

A harmadik az elővásárlási jog. A szerződésnek tartalmaznia kell, hogy az eladó mekkora arányban tulajdonos, egyedüli, ½, ⅓, stb. Ha nem egyedüli arányú a tulajdonjog, a többi tulajdonosnak elővásárlási joga van. Ahhoz, hogy az ingatlan eladható legyen, szükséges a többi tulajdonos lemondó nyilatkozata, melyben kifejezik és aláírják, hogy nem tartanak igényt az adott tulajdoni hányad megvásárlására. Vevőként fontos rákérdezni arra, hogy ez megtörtént-e: máskülönben az ingatlan nem bocsátható eladásra.

Vannak kivételek is az elővásárlási jog alól: ilyen lehet például egy közös garázs, melyben mindenki a saját parkolóhelye alapján rendelkezik tulajdoni hányaddal. Bizonyos parkolók esetében ez akár 1/50-es tulajdoni hányadot eredményezhet: azaz 49 lemondó nyilatkozatra volna szükségünk a parkolóhely eladásához. Ilyen esetekben (15 tulajdonos felett) a törvény eltekint a lemondó nyilatkozatok beszerzésétől.

A negyedik fontos dolog az ingatlanon tulajdoni lapjára bejegyzett terhek. Ilyen teher lehet például: jelzálog, végrehajtás. Ha a megvásárolni kívánt ingatlan hitellel terhelt, az egyben azt is jelentheti, hogy úgynevezett jelzálogjog van bejegyezve rá. Annak érdekében, hogy a tulajdonosváltás megvalósulhasson, az eladónak rendeznie kell a tartozást és ezzel együtt az esetlegesen fennálló jelzálogjogot töröltetni. Az eladó feladata, hogy beszerezzen egy igazolást a tartozás mértékéről, ugyanis ennek függvényében alakulhat a további ügyintézés. Amennyiben az eladó maga fogja rendezni a tartozást – akár saját forrásból, akár a vevő által fizetett foglaló vagy előleg összegéből –, úgy a vevőnek nincs ezzel kapcsolatos teendője. Gyakran előfordul azonban, hogy a foglaló nem fedezi az eladó tartozását és saját forrásból sem tudja megoldani ennek kiegyenlítését. Ilyenkor meg lehet állapodni egy további vételárrészlet megfizetésében, de arra is van lehetőség, hogy – amennyiben a vevő hitelből fedezné a lakásvásárlást – a hitelt folyósító bank közvetlenül az eladó bankjának fizessen. Ha az utóbbi megoldás valósul meg, az eladó a vételárból természetesen a hiteltartozás mértékével csökkentett összeget fogja megkapni. Tudnunk kell, hogy amennyiben hitelből kívánunk megvásárolni egy hitellel terhelt ingatlant, úgy valamivel hosszabb ügyintézési folyamatra kell számítanunk.